Вината – морален компас или разяждаща емоция

Тревоги и самопомощ

Вина. Рядко някое чувство може да предизвика толкова противоречиви тълкувания. Дали натрапчивата вина е добродетел или унищожител на емоционална енергия? Или пък и двете? Истината е, че съществува обективна и …

“Терапия на взаимодействието” – транзакционен анализ

Ранно детско развитие

Терапията на взаимодействието е основана на схващането, че решенията, които хората вземат в настоящето, се основават на предпоставки от миналото, които в даден момент може да са били необходими за …

Каква е разликата между психолог, психиатър и психотерапевт?

Психология на личността

Психологът е специалист с академична специалност „Психология“. Изследва и диагностицира различни поведенчески и личностни характеристики, провежда психологическо консултиране на хора в риск или с актуална проблематика. Психиатърът е лекaр, който е специализирал психиатрия. …

За метода на Позитивната психотерапия

Психология на личността

Позитивната психотерапия е в основата си дълбинен психотерапевтичен метод, създаден в началото на 1963г. от проф. д-р по медицина Носрат Песешкиан. Тя се базира на хуманистичната картина за човека, психодинамичната …

Използвай критиката да градиш, а не да рушиш!

Психология на личността

Независимо дали на работа, или в личния живот, споделянето и обратната връзка са важен метод за израстване. Как протича тази комуникация зависи само от нас. Видове критика Преди да започнем …

Как приятелите могат да влияят негативно на нашата самооценката

Психология на личността

Има две основни причини, влияещи зле на самооценката ни. Едната е съмнението в себе си, а другата – липсата на мотивация за нови преживявания. Какво общо има това с нашите …

Дали всеки ден ще е празник, зависи само от нас

Психология на личността

Има причини да празнуваме и награждаваме себе си всеки ден. Главната е, че колкото по-признателни сме за сполуките си, толкова повече успехи ще имаме. Това, което се възнаграждава, се повтаря …

5-те основни вида страхове, които всички споделяме

Психология на личността

Житейски страхове. Всички ги имаме. Всяват в нас тревожност, паника, дистрес. Но 5 от тези страхове, като че ли обобщават и обясняват всички останали. „Единственото нещо, от което трябва да …

3-те най-стресиращи моменти в човешкия живот

Психология на личността

Промяната често се възприема като положително явление в живота, но когато дойде неочаквано, ефектът може да е опустошителен. Всички искаме да се чувстваме сигурни и в безопасност, но с годините, …

Хармонично развитие на детето – методиката на Глен Доман

Ранно детско развитие

Кой е Глен Доман? Физиотерапевт и един от основателите на Института за развитие на човешкия потенциал във Филаделфия. През 1940 г. завършва Пенсилванския Университет и е един от първите, които …

Биофийдбек – усъвършенствай връзката с тялото си!

Тревоги и самопомощ

Сърдечен ритъм, температура на кожата, кръвно налягане – толкова много телесни функции, над които нямаме контрол… освен при правилен тренинг на мозъка. Какво е биофийдбек? Всяка наша стъпка или махване …

Стрес и дистрес – кога губим контрол над напрежението?

Тревоги и самопомощ

Контролираният стрес ни помага да се фокусираме под напрежение, да се мотивираме за по-добри резултати, дори да спаси живота ни. А когато загубим контрол? Стресът е реакцията на тялото ни, …