Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отглеждането на шийтаке- занимание за начинаещи или не съвсем...

6
Снимка: Личен архив


Първи гост на "Земята, която ни храни" в Новата година е Елена Ангелова- млада и позитивна жена. И тя, и приятелят й, са повярвали, че могат да се справят с предизвикателствата, които стоят пред българските земеделци. Водени от желанието и любовта- и към земята, и към красивото, преди няколко години започват да се грижат за овощна градина със сливови и дюлеви насаждения в Брегово- общо 50 декара.

И понеже Елена не се е уплашила да експериментира, вече е обрала и първата реколта от гъби шийтаке. Заедно с партньора й, като новатори, засега я отглеждат, учейки се, но са твърдо решени да се справят и с това предизвикателство, което е новият хит сред фермерите:

"Стана хит заради полезните си свойства, има широка употреба във фармацията, за направата на хранителни добавки с антиоксидантно и имуностимулиращо действие... Гъбите нямат високо съдържание на вода, което им позволява да се сушат при непретенциозни условия..."

СнимкаЕлена се захваща с гъбите случайно- след като приятел им казал, че може да им наваби мицел.

"Вече имахме овощната градина, към този етап тя все още не изисква кой знае какви грижи, така че, решихме да намерим и нещо друго, с което да се занимаваме..."

Гъбите шийтаке се отглеждат върху дървени трупи, най-подходящи са дървета с мека дървесина, като топола, но тя по-бързо свършва живота си. Подходящи са дъб, бук, габър, разказва Елена. В тях се пробиват отвори, разположени шахматно, поставят се капсулки, заразени с мицел, и се запечатват с пчелен восък. Пъновете се подреждат по определен начин- така че да не се наранява кората, а и да има "проходимост" между тях- удобство за прибирането на реколтата.

Обикновено първата реколта на шийтаке се появява от шест до единайсет месеца след заразяването на трупите. Много гъбопроизводители добиват пънове и заразяват с мицел възможно най-скоро, за да се използва високото съдържание на влага в дървесината- влагата е особено важна за развитието на гъбата- затова и в региони с ниска влажност на въздуха, се налага постоянно поливане на дънерите. Като по-тежък етап от технологията е "стресирането" на дънерите- добре напоени, те се вдигат и удрят в земята, така мицелът се "задвижва". 

"Колкото по-висока е влажността на въздуха, толкова по-бързо се развива мицелът и започва да плододава- може да плододава два пъти в годината... При нас въздухът е сух, има постоянен вятър, затова се налага ежедневно да поливаме дънерите- направихме си импровизирана поливна система- с пръскачките за райграс. Дъждува се дълго време, за да може дървесината да моеме влажността.... При добро гледане, отначало мястото около заразяването с мицел побелява, след известно време се появяват и първите гъбки..."


СнимкаЕлена и приятелят й се радват на първата реколта, колкото и молко да е тя. Учат се в движение. Така например, са разбрали, че ако под дънерите не се сложи найлон, мицелът, заедно с влагата, се губят в земята. Предстои да видят и дали там, където при откъсването на гъбите се е отделила и кората, догодина ще има плододаване. Според младата дама най-хубавото при отглеждането на шийтаке е, че няма двойници:

"В дървото се развиват и други гъби, но мицелът на шийтаке ги убива. Спокойно може да се яде и сурова. Много чиста гъба е, защото не е гледана в торище. Има едни много приятен мирис на гора, на дървесина... Плътна гъба е, оприличават я на сърнела. Спокойно може да се използва като заместител на месото. "

Шийтаке може да се суши, да се маринова и консервира, може и да се замрази. След като се обере реколтата, дънерите не изискват особени грижи. Около пет години е периода на плододаване, затова на Елена й предстои да "узакони" производството- при следващото плододаване да даде проби и да изкара сертификат- той ще й даде право да я предлага на пазара. Оптимист е, че реализация ще има, затова и призовава:  

"Не се страхувайте да експериментирате."

На земеделците тя пожела: "Да не се отказват, въпреки трудностите, да преоткрият земята, защото тя ни храни!"

В звуковия файл чуйте още новогодишните пожелания на Петър Младенов, Александър Алексадров, Михаил Михайлов и Симеон Караколев- представителите на различни браншови организации- пчелари, зърнопроизводители, говедари и овчари- доколкото ги има.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50